3 klausimai, kurie padės išsirinkti gerą Prosecco

2019-11-05

Prosecco yra vienas populiariausių putojančių vynų pasaulyje, kurio populiarumas ir pardavimai kasmet auga didžiuliais kiekiais. Gaminamas Veneto regione Italijoje iš Glera vynuogės. Tad kituose regionuose pagaminto putojančio vyno vadinti Prosecco nederėtų.

Prosecco išsiskiria itin gėliškais aromatais, dažnai užuosite jazminus, medų, gaivius žalius obuolius ir švelnias cinamono natas. Na, o siekiant nepasimesti gausioje putojančių vynų įvairovėje, parengėme 3 klausimų atmintinę, kuri padės išsirinkti Jums tinkantį Prosecco.

 

1. Prosecco brut ar Prosecco dry?
Visų pirmiausia renkantis Prosecco vertėtų atkreipti dėmesį, kokį vyną mėgstate- sausesnį ar saldesnį. Kadangi Prosecco varijuoja nuo labai sauso iki saldaus, kiekvienas mėgstantis putojantį vyną, ras sau tinkamą prosecco. Svarbu atkrepti dėmesį į Prosecco etiketės ženklinimą: Prosecco brut, Prosecco extra dry, Prosecco dry ar Prosecco demi-sec.

 

Prosecco brut– tai sausiausia Prosecco versija, turinti mažiausiai cukraus- iki 12g/l. Dėl savo rūgštingumo ir gaivumo šis Prosecco puikiai tinka kaip aperityvas, taip pat su vėžiagyviais, žalia bei kepta žuvimi.
Prosecco extra dry– ši Prosecco versija yra šiek tiek švelnesnio skonio, o cukraus kiekis joje varijuoja nuo 12 iki 17 gramų litre. Extra dry yra klasikinė Prosecco versija dėl savo savito skonio, gaivumo bei vidutinio saldumo.
Prosecco dry – ši Prosecco versija yra trečioje vietoje pagal skalę nuo sausiausio iki saldžiauso, o cukraus kiekis joje varijuoja nuo 17 iki 32 gramų litre. Puikiai tinka prie ne itin saldžių kepinių.
Prosecco demi-sec – tai saldžiausia Prosecco versija, kurioje cukraus kiekis varijuoja nuo 32 iki 50 gramų litre. Puikiai tinka prie desertų.

 

2. DOC ar DOCG?
Ant kiekvieno Prosecco butelio pamatysite ženklinimą DOC (Denomination of controlled origin) arba DOCG (Denomination of controlled and guaranteed origin). Tai Prosecco kokybės klasifikacija. Šiandien Italijoje yra 330 vynų, turinčių DOC klasifikaciją bei 73 vynai, turinys DOCG klasifikaciją, o pastaroji reiškia, jog vynas buvo pagamintas pagal griežtesnius kokybės reikalavimus bei labiau ribotose geografinėse vietovėse.
Šios geografinės vietovės driekiasi Veneto regione Italijoje, tarp Adrijos jūros bei Italijos Dolomitinių Alpių. Palankus klimatas, saulėtos, gerai nusausintos kalvos yra puikios sąlygos augti glera vynuogei. Šios kalvos dar žinomos kaip Prosecco kalvos (Prosecco hills) ir yra įtrauktos į UNESCO pasaulinio paveldo sąrašą.
DOCG klasifikacijos vynai yra gaminami mažoje geografinėje vietovėje, o Prosecco Superiore Conegliano Valdobiadenne DOCG vynuogynai driekiasi tik per 15 komunų.

3. Ką reiškia Millesimato?
Kaip jau žinome, Prosecco gaminamas is Glera vynuogės, o pridėtinių vynuogių kiekis neviršija 15%, todėl Prosecco charakteris lengvai atpažįstamas. Millesimato– dar vienas Prosecco kokybės ženklas, reiškiantis jog Prosecco gamybai buvo naudotos tik skrupulingai atrinkos pačios geriausios to paties derliaus vynuogės.

 

Derinime su maistu Prosecco yra puikus pasitikimo gėrimas derantis prie užkandžių, nuo kumpio, foccacia, minkštų ir kietų sūrių. Taip pat puikiai dera su žaliomis daržovėmis. Derinant galima vadovautis ir think local principu, tai reiškia, ką valgytų vietiniai, tas puikiai tiks ir Jums.
Taip pat populiarus bei dažnai naudojamas kokteilių gamyboje. Bene žinomiausias kokteilis su Prosecco – Mimoza.